חנוך בודין מנהיגות ספורט

העצמה ומנהיגות ספורט – איך הם מתקשרים? ומה לזהבי בכל העניין?

בישראל כמו בישראל אירוע רודף אירוע. צוללות, נכים מפגינים, עד מדינה, מעצרים, וגם, נבחרת הכדורסל במוקדמות אליפות אירופה, ובכדורגל ערן זהבי, אתמול קפטן הנבחרת והיום כבר לא. מה עובר עלינו? איפה הציונות? השליחות?

צר לי לאכזב את מי שרוצה לשמוע משהו אחר. הכל עדיין כאן אם כי דאגנו לטאטא את זה מתחת לשטיח. השאיפה שלנו לחומריות ורדידות הציפה על פני השטח את כל הדברים, שאנחנו לא כל כך אוהבים, אבל הסכנה הגדולה ביותר היא, שנדע לקבל את זה ובסוף אולי אפילו להעדיף ולאהוב את המציאות הלא טובה הזו. יש הרבה אנשים טובים בארץ הזו. המספרים שלהם לא קטנו אבל הם הולכים ונעלמים בים הרעש והחומריות. בהרצאות שלי אני מדבר על העצמה, מנהיגות ולקיחת אחריות. לצערי, הכלי החזק ביותר של מנהיגים מודרניים הוא הרדידות ויחד איתה היכולת לפנות אל המכנה המשותף הנמוך ביותר תוך יצירת פילוג. השימוש בסיסמאות ריקות מתוכן אך פונות אל רגש משותף, תופס את השומעים אך יש לזה חיים קצרים. בטווח הקצר תהיה להם הצלחה אבל בטווח ארוך ייווצר ריק של תוכן.

ספורט וההקבלה לחיים האמיתיים שלנו

בהרצאות שלי לעובדים ומנהלים אני מדבר על ספורט כהקבלה. לעיסוק בספורט ואהדת ספורט יש עדיין תוכן חיובי ואהדה. אני חושב, שלמרות הכל, אנחנו צריכים להמשיך ולדבוק במטרותינו ובחזון האישי שלנו על אף האכזבות הרבות. התחושה שלי בענין אף יותר חזקה כאשר אני מרצה בצבא בפני חיילים ומפקדים. תחושת הטווח הקצר היא ממש סכנה בצבא. היא עלולה להוביל לכישלונות גדולים, שבתוכם אבדן חיי אדם. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי להילחם בתופעות הללו בכל תחום. מאוד קל להיכנע לשטחיות וללמוד ליהנות ממנה, אבל מי אמר שקל זה טוב. אני מאמין בעבודה קשה. אני מאמין שהדרך שלנו, גם אם נדמה לנו, שחומריות היא הכי חשובה, היא דרך רצופה נפילות. אני מאמין שהיכולת שלנו להתגבר על הנפילות הללו וללכת קדימה היא הדרך שלנו.

ומה אני חושב על מה שעשה “קפטן” הנבחרת שלנו ערן זהבי?

בפעם הבאה שיקום שוב גורם מוביל כמו קפטן נבחרת הכדורגל שלנו, נדע להכיל את זה אבל לא לקבל תופעות שכאלה. לא כי זה לא יכול לקרות, בסך הכל אנחנו בני אדם, אלא בגלל שהחזון שלנו וטווח החיים הארוך, לא צריכים לקבל איבוד עשתונות וחוסר הבלגה. יש דרכים להביע את דעתנו, גם אם היא לא תמיד חיובית. המנהיגות האמיתית היא חשיבה על הכלל, בראש ובראשונה ורק אחר כך חשיבה על עצמנו ועל התמורה האישית.

אני בעד למצוא בקרבנו את המנהיגים האמיתיים.